top of page
IMG_8196.HEIC

ROMAN KÜLTÜR GÜNLERI - İSTANBUL

29 Temmuz 7 Ağustos

Bizler yüzyıllardır birçok farklı zenginliğimiz değerimiz ve kültürümüz ile bu topraklarda bu coğrafyada birlikte yaşıyor ve sosyal hayatın her rengini paylaşıyoruz.
Bu ülkenin tarihinde her zaman ön saflarda yer almış Vatanına milletine Bayrağına ve de tarihine bağlılıktan asla vazgeçmemiş bu toplumun bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyorum.
Ki buna rağmen Roman toplumumuzun vatanına milletine bayrağına olan bu hassasiyetine rağmen zaman zaman bizler; ötekileştirme, dışlanma, hatta psikolojik olarak saldırılara maruz kalıyoruz. Unutulmamalıdır ki bizler bu vatanın öz parçalarından biriyiz.
Bu doğrultuda toplum olarak bizler öncelikle önyargıları kırıp daha sonra politika ve sivil toplum kuruluşlarında ki varlığımızı göstererek 2010 yılında yapılan Roman Açılımından sonra Türkiye’de ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir Roman temsilci(vekil) çıkarmanın haklı gururunu yaşadık.
Bu gururun arkasından gelen, devletin belirli kademelerinde görev yapan ve belediyelerimizde meclis üyeleri olan birçok güzel örnek ortaya çıkardık. Lakin 6 Milyon Roman vatandaşımızın yaşadığı bu güzel topraklarda çok daha fazlasını çıkarabilmeyi umut ediyoruz.
Daha önce yaptık yine yapacağız, Biz bu süreci Zümrüdü Anka Kuşu misali küllerimizden yeniden doğarak var ettik. Bu süreçte birçok kez kendi içimizde fikir ayrılıklarına, yol ayrılıklarına düşsek de toplumumuz için ben bugün burada bir kere daha öncülük ederek her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmamızın çağrısını bu tarihi günde tekrar dile getirmek istiyorum. Biz birlikte çok güzeliz arkadaşlar gelin hep birlikte olalım!
Ve sözlerimin sonuna gelirken BALROM ve Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu önceliğinde Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirdiğimiz Roman Kültür Festivali için bizlere tüm imkanlarını sunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ve ekibine, Ve buraya gelerek, birlikte ne güzel olduğumuzu gösteren çok değerli Roman Kardeşlerim ve Kalbinde birlik beraberlik meşalesi yanan Roman Dostlarımıza bu tarihi günde yanımızda olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.
Sinan Karaca ÖZTÜRK

İftar Programımız .jpeg

İFTAR PROGRAMIMIZ

24 Nisan 2022

Avcılar Belediyesinin desteği ile 400 kişi ile katılım sağladığımız iftar programına katılan katılamayan bütün dostlarımız çok teşekkür ederiz. İsim isim tek tek teşekkür etsek liste çok uzun olur. Bugünümüzü özel ve güzel kılan bütün dostlarımıza ve bize bu imkanı sunan Avcılar Belediye Başkanımız Av. Turan Hançerliye çok teşekkür ederiz.
İyi ki varsınız.

a58e2d71-60c2-41ce-a27c-e33c6fe746bc.JPG

SESSIZLIĞIN SESI OLUYORUZ!

28-29-30 Ocak 2022

Toplumun sessiz ruhlarının hikayesi bu, aslına bakarsak senin hikayen bu, benim hikayem bu, bizim hikayemiz bu, çoğumuzun hikayesi aynı aslında, bu hikayenin kahramanları hepimiziz. Kumburgaz Çatalca Silivri Kuştepe Ataşehir Üsküdar, Sulukule, Beylikdüzü hepimizin hikayesi bu. Sessizliğin hikayesi bu, geride bırakılmış, yıllardır insanların yüz çevirdiği Romanların hikayesi bu! Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak Sessizliğin Sesi olmak için çıktığımız bu yolda, Yüzbinlerce insana ulaştık, Roman vatandaşlarımızın sorunlarını çıktığımız her canlı yayın platformunda her toplantıda, her gazeteye, devletin ulaşabildiğimiz bütün siyasi kollarına anlattık, bugün de sosyal medya adreslerimizde ki çağrımız kayıtsız kalmadı, bugün itibari ile ekmek almakta zorluk bile çeken binlerce insanımız için zorlu hava şartlarında 3 gün boyunca İstanbul’un bir çok yerinde ekmek dağıtımının tamamladık. Elimizde sizlerden de gelen bir çok resim ve video birikti hepsini paylaşamasak da bir kısmını sizler için derledik. Tek bir ablamızın, abimizin, kardeşimizin bir tek gülümsemesi bütün her seye değerdi. Az da olsa birilerinin kalbine dokunduysak ne mutlu bize.


Şahsım adına tekrardan Bizlere desteğini esirgemeyen Sayın Çetin Çapan, Fahri Aksoy, Engin Ertaç, Özgen Nama ve Sabahın erken saatlerinden itibaren bizimle koordineli bir şekilde çalışan tek bir vatandaşımızı bile es geçmeyerek kapı kapı dolaşarak ekmek dağıtımı yapan Sayın Metin Salih Şentürk, Eyüp Demirkıran, Aydoğan Ayvacıoğlu, Kazım Ayvacıoğlu, Onur Dere, Şükrü Pündük, Şahin Kumralgil, Sayın Küçükçekmece Belediye Başkanımız Kemal Çebi ve Federasyon yönetiminde yer alan Aykut Çakal, Mehmet Seyrekbasan, Bülent Makas ve adını söyleyemediğimiz bütün arkadaşlarımıza SESSİZLİĞİN SESİ olduğunuz için sonsuz teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! İyi ki Varız!


Sinan Karaca ÖZTÜRK

4f65bde7-8b30-41f2-9a8c-bb14a0a1d29c.jpg

İSTANBUL ROMAN BULUŞMASI

8 Ocak 2022

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, CHP İstanbul İl Başkanı Canan KAFTANCIOĞLU, İzmir Milletvekilimiz Özcan PURÇU, Genel Başkan Yardımcımız Yüksel TAŞKIN’ın katılımları ile gerçekleştirilen Roman Buluşmasını İstanbul’da gerçekleştirdik. Öncelikle toplantıya katılım sağlayan bütün dernek ve federasyon başkanlarıma teşekkür ederim. Bugün Genel Başkanımızın da sürekli dile getirdiği Romanlar bir olmalı birlik olmalı söylemini bundan sonra ki süreçte ivedilikle yerine getirmeliyiz.
Sorunlarımız ortak sıkıntılarımız bir ve camia olarak bu sorunların ve sıkıntıların siyaset ile çözüleceği hepimizin ortak düşüncesi. Önümüzde ki bu süreçte şahsım adına bütün Roman davasına gönül vermiş arkadaşlarımla birlikte bir olmayı birlik olmayı asla bırakmamamız gerektiği düşüncesindeyim. Biz birlikte çok daha güçlüyüz arkadaşlar.
Daha güzel yarınlar için çok çalışacağız!

WhatsApp Image 2021-07-01 at 20.03.49 (3).jpeg

İSTANBUL İSVIÇRE BAŞKONSOLOSU JULIEN THÖNI ILE ROMAN MAHALLELERINE ZIYARET

1 Temmuz 2021

İstanbul İsviçre Başkonsolosu Sayın Julien Thöni ve Federasyonumuz Başkanı Sayın Sinan Karaca ÖZTÜRK, Başkan Vekilimiz Recep GENÇ, Mehmet SEYREKBASAN ve proje ekibimiz ile beraber Beylikdüzü Yakuplu Roman Mahallesi ve Çatalca Kaleiçi Roman mahallelerine ziyarette bulunduk. Ziyaret esnasında bizlerle yakından ilgilenen Yakuplu Roman Derneği ve Kaleiçi Roman Dernek Başkanları ve yönetimine ve ayrıca yoğun iş temposuna rağmen bizlere değerli vaktini ayıran Sayın Julien Thöni’ye teşekkür ederiz.

WhatsApp Image 2021-03-29 at 01.27.49.jp

TÜRKIYE ROMAN ÇALIŞTAYI

25 Mart 2021

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu koordinatörlüğünde; 24-25-26 Mart 2021 tarihlerinde, "Türkiye Roman Çalıştayı" Balıkesir Edremit'te yapılmıştır. Balıkesir Roman Dernekleri Federasyonu ve Edremit  Belediyesi'nin  katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz çalıştaya,  Türkiye'nin her yerinden katılım sağlayan tüm Roman  Dernek, Federasyon başkanlarına, üyelerine ve Roman sorunlarına  duyarlılık gösteren tüm katılımcılara sevgi, şükranlarımızı sunuyoruz.

WhatsApp Image 2021-02-10 at 03.04.36.jp

T.B.M.M'DE ROMANLARIN SORUNLARI ANLATILDI

19 Aralık 2018

 Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak en çok odaklandığımız sorunları T.B.M.M' de anlattığımız toplantımız

Bize Ulaşın
WhatsApp%20Image%202021-02-10%20at%2003.

EDIRNE-UZUNKÖPRÜ'DE ERZAK DAĞITIMI

9 Ocak 2019

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak Edirne Uzunköprüde'de yaşayan Roman vatandaşlarımıza yapmış olduğumuz Erzak yardımlarımız

WhatsApp Image 2021-02-10 at 03.00.01.jp

MILENYUM I SEMPOZYUMU

2 Kasım 2018

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu

WhatsApp Image 2021-02-07 at 18.17.01 (1

İZMIR SELÇUK ZIYARETIMIZ

Service Subitle

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Fedarasyonu Olarak her zorluğu bir fırsat olarak görüyor ve bu yaklaşımımız ile roman vatandaşlarımızın karşılaştıkları zorlukları yönetmeye daha iyi hazırlıklı olmalarına yardımcı oluyoruz

06ad4511-4338-498c-a118-347e75813e86.jpg

SAMSUN İKIYÜZ EVLER ROMAN VATANDAŞLARIMIZI ZIYARET

Gerekeni Yapmak

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak Samsun İkiyüz Evler de bulunan roman vatandaşlarımızı ziyaret ettik.

WhatsApp Image 2021-02-10 at 02.58.46.jp

ROMANLAR ADALET İÇIN YÜRÜYOR

4 Nisan 2017

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak Romanlar için adalet yürüyüşündeyiz

WhatsApp Image 2021-02-10 at 03.03.09.jp

EDIRNE'DE KI ROMAN DERNEK BAŞKANLARI ILE TOPLANTI

12 Kasım 2018

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak Edirne'de ki dernek başkanlarımızla roman vatandaşlarımızın sorunları üzerine gerçekleştirdiğimiz toplantı.

Bize Ulaşın
WhatsApp%20Image%202021-02-10%20at%2003.

EDIRNE- UZUNKÖPRÜ'DE ROMAN VATANDAŞLARA TAPU DAĞITIMI

9 Ocak 2019

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak Edirne- Uzunköprü'de Roman Vatandaşlara Tapu Dağıtımındayız.

Resimlere Ulaşmak İçin Tıklayınız
WhatsApp Image 2021-02-10 at 03.11.36.jp

İSTANBUL /DURUSU, TERKOS, DURSUNKÖY'DE ERZAK DAĞITIMI

19 Ocak 2019

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak İstanbul /Durusu, Terkos, Dursunköy'de Erzak Dağıtımı yapıyoruz

WhatsApp Image 2021-02-10 at 03.14.10.jp

İSTANBUL/KASIMPAŞA ROMAN MAHALLESI ZIYARETI

25 Mayıs 2019

Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu İstanbul/Kasımpaşa Roman Mahallesi Ziyaretimiz

Bize Ulaşın

Aramıza katılmak ister misiniz?

bottom of page